کشور اسرائیل 14 آوریل 2015 - برابر با بیست و چهار فروردین - از تمبری که برای بزرگداشت کوروش کبیر، پادشاه سلسله هخامنشی ایران زمین در ایام باستان، چاپ کرده است، رونمایی کرد. بدین ترتیب اسرائیل به نخستین کشور جهان مبدل شد که تمبری از کوروش بزرگ چاپ کرده است
زنده نام پروفسور امنون نتصر دانشمند فقید تاریخ یهودیان ایران زمین در سلسله مصاحبه هایی در زمان حیاتش گفته بود : « نام کوروش کبیر را تورات حفظ کرد زیرا روشن تر از هر نوشته و سند تاریخی دیگر، در تورات است که از کوروش کبیر نام برده شده است.»
در کتاب "یهود، ایران، اسرائیل"، پروفسور امنون نتصر؛ این تاریخ شناس فقید، از یکسو تاکید داشت که "رشته های دوستی بسیاری دو ملت ایران و یهود را در طول تاریخ به یکدیگر پیوند می دهد؛ اگر کوروش کبیر به پا نمی خواست و یهودیان را از اسارت بابل آزاد نمی کرد و به آنان اجازه بازگشت به سرزمین پدری را نمی داد، شاید یهودیت نیز از بین می رفت و یهودیان در سرزمین غربت، موجودیت فرهنگی و ملی خویش را در خطر می دیدند و سرنوشت دیگری برای آنان رقم زده می شد.
اما از سوی دیگر، پروفسور امنون نتصر، تاکید کرده بود که ذکر نام کوروش کبیر در تورات است که نام کوروش را در صفحات تاریخ ماندگار و پر جلال کرد.
منابع یهودی در باره کورش بزرگ می نویسند :
در خلال فتح بابل، کوروش منشور خود در خصوص آزادی‌های اجتماعی و دینی را اعلام کرد. بنی‌اسرائیل نیز مشمول چنین قانونی شد و کوروش آنها را مخیر کرد که در بابل بمانند یا به سرزمین کنعان در ساحل مدیترانه بازگردند. در خصوص آنان که به کنعان بازگشتند، کوروش تمهیداتی را برای بازسازی هیکل یا معبد سلیمان فراهم آورد و استقرار آنان را در آن منطقه تسهیل کرد. این رفتار برای یهودیان، که نقطهٔ مقابل رفتار اسارت‌بار بابلیان بود، کوروش را به قهرمانی برای قوم یهود بدل ساخت که جایگاه ویژه‌ای در متون دینی آنان یافت. در شماری از کتاب انبیا از کتب عهد عتیق، نام کوروش به‌عنوان منجی برده‌شده و گاه اقدام او در جهت آزادسازی یهود از اسارت، به‌عنوان یک مأموریت خودآگاه یا ناخودآگاه الهی تلقی شده است. نمونه‌ای از این یادکرد را می‌توان در کتاب دوم تواریخ ایام (۲۲:۳۶-۲۳)، کتاب عزرا (۱، ۴:۳-۵، ۵:۱۳-۱۷، ۶:۳، ۱۴) کتاب اشعیا (۲۸:۴۴، ۱:۴۵ به‌بعد، ۱:۴۶-۲، ۴۷) و کتاب دانیال (۲۱:۱،
- « به نقل از ویکی پدیا«دانش نامه ی آزاد»کوروش بزرگ یا کوروش کبیرمعروف به کوروش دوم نخستین پادشاه و بنیان‌گذار شاهنشاهی هخامنشی بود. کوروش بمدت سی سال، از سال ۵۵۹ تا سال ۵۲۹ پیش از میلاد، بر ایران سلطنت کرد.بخاطر بخشندگی، بنیان گذاشتن حقوق بشر، پایه‌گذاری نخستین امپراتوری چند ملیتی و بزرگ جهان، آزاد کردن برده‌ها و بندیان، احترام به دین‌ها و کیش‌های گوناگون در تاریخ ملت ها از او با ستایش و احترام نام برده میشود .
یادآوری می کنیم پیش از اسراییل ؛ در سال 1969 هندوستان به مناسبت بزرگداشت کورش بزرگ در دوهزار و پانصدمین سالگرد پادشاهی اش و نیز اعلام منشور حقوق بشر خود تمبری منتشر کرد؛ که در این جا - سایت مرکز جهانی زرتشتیان پاریس - مشاهده می کنید .
.سرزمینمان ایران در زمان کوروش بزرگ و داریوش شاه سرزمینی بس بزرگ بود افسوس وهزار افسوس که حتی امروز ما برای نگهداری آنچه که از سرزمین بزرگمان بر جای مانده کوشا نیستیم و همیشه خود را ناتوان جلوه داده ودر برابر بیگانگان سر فرو برده ایم .
در نقشه ای که می بینید ایران بزرگ در زمان کورش ؛سرزمین پارس و پهناوری آن به خوبی دیده می شود .
- نقشه امپراتوری ایران -
و سرانجام نیایش یا دعای تاریخی کوروش بزرگ برای ایران :
روزی بزرگان ایرانی و مریدان زرتشتی از کوروش بزرگ خواستند که برای ایران زمین دعای خیر کند و ایشان بعد از ایستادن در کنار آتش مقدس اینگونه دعا کردند.

«خداوندا اهورا مزداای بزرگ آفریننده این سرزمین بزرگ ؛ سرزمینم و مردمم را از دروغ و دروغگویی به دوربدار »