نوروز برابر با اول فروردین ماه (روزشمار خورشیدی)، جشن آغاز سال نوی ایرانی و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران ایران باستان است.
خاستگاه نوروز در ایران باستان است و همچنان مردم مناطق مختلف فلات ایران، نوروز را جشن می‌گیرند. زمان برگزاری نوروز، در آغاز فصل بهار است که امروزه به آن برابری بهاری یا اکیونوس می گویند.
نوروز در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب می‌شود و در برخی دیگر از کشورها تعطیل رسمی است.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد در تاریخ سه شنبه ۴ اسفند ۱۳۸۸ برابر با ۲۳ فوریه ۲۰۱۰ با تصویب قطعنامه‌ای روز ۲۱ مارس برابر با ۱ فروردین را در چارچوب مادهٔ ۴۹ و تحت عنوان فرهنگ صلح به عنوان روز جهانی نوروز به تصویب رسانده و در تقویم خود جای داد، طی این اقدام که برای نخستین‌بار در تاریخ این سازمان صورت گرفت، نوروز ایرانی به‌عنوان یک مناسبت بین‌المللی به رسمیت شناخته شد
در اطلاعیه دفتر روابط عمومی مجمع عمومی سازمان ملل آمده‌است که امروزه بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در ایران، افغانستان، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان و سایر کشورهای آسیای میانه و قفقاز، در منطقه بالکان، حوزه دریای سیاه و خاورمیانه آغاز فصل بهار را با سنت باستانی عید نوروز که تاکیدی است بر زندگی در هماهنگی و تعادل با طبیعت،
جشن می‌گیرند. در متن به تصویب رسیده در مجمع عمومی سازمان ملل، نوروز، جشنی با ریشه ایرانی که قدمتی بیش
سه هزار سال دارد ؛توصیف شده است.
   پیش از آن در تاریخ ۸مهر هزاروسیصد و هشتاد و هشت خورشیدی ؛ نوروز توسط سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، به عنوان میراث معنوی، به ثبت جهانی رسیده‌بود. در هفتم فروردین۱۳۸۹ نخستین دورهٔ جشن جهانی نوروز در تهران بر‌گزار شد و این شهر به عنوان «دبیرخانهٔ نوروز» شناخته شد.
امسال نوروز جهانی؛ جشن باستانی ایرانیان و اقوام ایرانی در پانزده کشورجهان توسط بیش از سیصد میلیون انسان جشن گرفته شد . باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا و همسرش به طور جداگانه در پیام های ویژه به مردم ایران و همه ی ملت هایی که نوروز را جشن می گیرند این جشن باستانی و ملی را شادباش گفتند .
هر سال بیش از پیش، با افزایش جمعیت مهاجران از ایران و سایر کشورهای حوزۀ فرهنگی نوروز، این عید حضور چشمگیرتری در کشورها و شهر های مختلف جهان پیدا می‌کند. امسال در لندن برای نخستین بار نمایشگاهی در محل شورای بریتانیا برپاشده که « روح نوروز» را برخود دارد.

نمایشگاه روح نوروز
 


یکی دیگر از برنامه های نوروزی در لندن جشنواره ی یک روزه در موزه ی ویکتوریا و آلبرت با رقص های محلی ایران و موسیقی گروه پرنیان نور برگذار شد با پشتیبانی بنیاد میراث ایران و بنیاد سحر ایران .
در پاریس جشن هرساله ی ایرانیان و اقوام ایرانی که هرسال به ابتکار « انجمن روز جهانی نوروز » در محل « پاله دو شایو » در میدان تروکادرو با حضور ایرانیان واقوام دیگر ایرانی بر پا میشد به دلیل تعمیرات پاله دو شایو برگذار نشد . در پاریس روز ششم فروردین زاد روز آشو زرتشت همانند هر سال به ابتکار دکتر آبتین ساسانفر رییس انجمن جهانی زرتشتیان پاریس جشن گرفته شد که بزرگداشت نوروز را نیز همراه داشت .
در لس آنجلس امسال جشن نوروز با شرکت شمار بزرگی از ایرانیان در برابر شهرداری لس آنجلس و خیابان های اطراف آن بر پا شد. در این جشن ماکت بزرگ منشور آزادی کورش بزرگ به عنوان نماد عدالت جویی و آزادی خواهی ایرانیان در پیشاپیش رژه ایرانیان همراه دسته ی موزیک از میان هیاهوی شادی ایرانیان عبور داده شد .
نوروز در کنار آرامگاه کورش بزرگ
نوروزامسال در کنار آرامگاه کوروش بزرگ و نیز در تخت جمشید و پاسارگاد شکوه و بزرگی دیگری داشت . هزاران تن همراه خانواده سفره های هفت سین خود را در کنار آرامگاه کوروش برپا کردند و با فریاد های « کورش پدر ماست » تا نیمه های شب که سال تازه می شد با شادی سال نود و چهار را آغاز کردند.هرسال بیش از پیش به ایرانیانی کهبساط هفت سین خود را در پاسارگاد و کنار آرامگاه کورش بزرگ برپا می کنند افزوده می شود امسال تور های گردشگری نوروزی ایرانیان پر شماری را به تخت جمشید وموزه ی آن و بازدید از پاسارگاد؛ نقش رستم ؛ و آرامگاه کورش بزرگ برده بودند .
آرامگاه کوروش بزرگ که مقبره کوروش دوم هخامنشی « کوروش بزرگ» یاکوروش کبیر است، بنایی بی‌پیرایه ولی با معماری منحصربه‌فرد دارد و در فاصله حدود یک کیلومتری جنوب غربی کاخ‌های پاسارگاد است. این بنا از همه سوی دشت مرغابپیداست، به‌ویژه اگر از سمت جنوب غربی از راه باستانی گذر کنیم و از تنگه بلاغی وارد دشت شویم، نخستین چیزی که جلب توجه می‌کند آرامگاه کوروش است. این اثر در سال ۲۰۰۴ میلادی به عنوان زیر مجموعه پاسارگاد تحت شماره ۱۱۰۶ در میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است.
امسال در تاجیکستان و در شهر دوشنبه نیز مراسم نوروز با حضور رییس جمهور امام علی رحمان با رقص ها وآواز های زیبای تاجیکی برگزار شد.