آسیب های جدی میراث فرهنگی ایرانیان

در اثر جاری شدن سیل

 

به دلیل ساختار معماری؛ خطری مجموعه جهانی تخت جمشید را تهدید نمی کند.

ترک های نقش رستم بیشتر شد.

سازه های آبی شوشترشاهکار معماری آبی دوران ساسانی زیر آب رفت

سازه‌های آبی تاریخی شوشتر مجموعه‌ای به هم پیوسته از پلها، بندها، آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب هستند که در ارتباط با یکدیگر کار می‌کنند و

 در دوران هخامنشیان تا ساسانیان، جهت بهره‌گیری بیشتر از آب ساخته شده‌اند.

قسمتی از تاق کسری فروریخت .

کاخ آپادانا در شوش به روی گردشگران بسته شد.

 

 

با جاری شدن سیل در استان های مختلف کشور گروهی از ایرانیان جانشان را از دست دادند . خسارات مالی بسیاری وارد شد. خبرهای ناگوار دیگر مربوط است به آسیب های جدی که به آثار تاریخی و میراث های فرهنگی ایران وارد شده است .

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران، روز چهارشنبه به ایرنا گفت که بر اثر بارش شدید باران، «ترک‌های نقش رستم، متاسفانه در حال باز شدن هستند و وضعیت بحرانی است.» بر اساس برخی گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی نیز آب به داخل نقش رستم و آرامگاه‌های هخامنشی نفوذ کرده است.

نقش رستم در شش کیلومتری تخت جمشید قرار دارد، اما این اثر جهانی به دلیل داشتن کانال‌های دفع سیلاب از خطر سیل در امان بود.


همچنین در حالی که سیل در شیراز از کنار دروازه قرآن عبور کرد، این مقام سازمان میراث فرهنگی گفت که این اثر تاریخی آسیبی ندیده، «اما برخی از بناهای تاریخی در بافت شیراز دچار تخریب و فرسایش شده‌اند.»

او اضافه کرد: «در حمام و بازار وکیل آب گرفتگی داشتیم». حمام وکیل در اولین روز جاری شدن سیل در شیراز دچار آب‌گرفتگی شد.


به نوشته ی روزنامه همشهری در اثر سیل و افزایش آب خروجی سد گتوند اثر تاریخی و یگانه سازه های آبی شوشتر زیرآب رفت . سازه های آبی شوشتر از شاهکارهای معماری دوره ساسانیان؛ همراه

۱۵ اثر تاریخی دیگر شوشتر در نشست سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹ (۱پنج تیر ۱۳۸۸) در شهر سویل اسپانیا، با احراز معیارهای ۱، ۲ و ۵ با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسید.

زیر آب رفتن این اثر تاریخی در دهه‌های اخیر بی‌سابقه بوده است.

شوشتر با بیش از ۱۰۰ بنای آبی تاریخی متعلق به دوران مختلف از شهرهای کهن ایران است. شاهکارهای مهندسی آب در این شهرستان، شوشتر را به عنوان موزه مهندسی آب ایران تبدیل کرده است.

عکس 3

تصویر دیگر بناهای میراث فرهنگی ایران را که در سیل اخیر و نیز کوتاهی مسیولان آسیب دیده اند می بینید :